Publikacja zamieszczona w kwartalniku
Pacjentów Centrów Medycznych Grupy LUXMED.
Lepiej stać, niż siedzieć.
Kręgosłup jest ważnym elementem narządu ruchu i tą częścią ciała, która przysparza nam wiele zmartwień.
Do głównych funkcji kręgosłupa należy utrzymywanie naszego ciała w pozycji pionowej oraz ochrona rdzenia kręgowego. W toku ewolucji kręgosłup przystosował się do przenoszenia dużych obciążeń zarówno dynamicznych, jak i statycznych. Neutralną pozycją dla kręgosłupa jest pozycja stojąca. Wówczas to zachowane są fizjologiczne krzywizny czyli lordoza w lędźwiowym i szyjnym odcinku oraz kifoza w odcinku piersiowym. Utrzymanie fizjologicznych krzywizn zapewnia równomierne rozłożenie sił nacisku na krążek międzykręgowy czyli dysk.
Dlaczego boli?
Ból kręgosłupa jest zjawiskiem powszechnie występującym w społeczeństwach wysoko cywilizowanych, spowodowanym głównie zbyt długim przebywaniem w pozycji siedzącej. Czas dziennej aktywności, od wstania do pójścia spać to przeważnie 8–13 godzin spędzonych na krzesłach i w fotelach. Podczas niewłaściwego siedzenia kręgosłup lędźwiowy jest tak zgięty jak podczas pochylania się do przodu. Wiele godzin spędzonych w tej pozycji powoduje, że statyczna siła nacisku wypycha krążek miedzykręgowy do tyłu, w kierunku rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych. Co w efekcie powoduje nagły ból wywołany przeważnie powolnym wysunięciem dysku. Inny rodzaj bólu to ból przewlekły, który może być spowodowany zarówno schorzeniami kręgosłupa jak i dysfunkcjami, np. funkcjonalnym skróceniem (zmniejszeniem elastyczności) więzadeł kręgosłupa w jednym z odcinków. Skutkuje to pojawianiem się tępego bólu w określonych pozycjach. Do kolejnych, często spotykanych dysfunkcji należą restrykcje powięziowe. Dotyczą one zarówno powięzi powierzchownej jak i głębokiej.
Rehabilitacja
W każdym przypadku, gdy pojawią się problemy bólowe kręgosłupa, zalecana jest wizyta u lekarza. W jej trakcie lekarz ocenia stan Pacjenta i ewentualnie kieruje na konsultację do fizjoterapeuty, który podczas wizyty przeprowadza wywiad z Pacjentem oraz badanie funkcjonalne. Terapeuta stara się zlokalizować miejsca problemu i przy wykorzystaniu odpowiednich technik manualnych zlikwidować dysfunkcję czy też doprowadzić do repozycji dysku. Na koniec daje zalecenia jakie dalsze kroki należy podjąć w celu całkowitego usprawnienia.
Profilaktyka
Zabiegi rehabilitacyjne mogą nam przywrócić sprawność ale wymaga to wiele czasu i cierpliwości dlatego najlepiej zadbać o kręgosłup zawczasu. Skoro już wiadomo, że został on stworzony żeby się ruszać i cierpi wówczas, gdy się nie rusza, to mniej ważne jest, jaka to będzie aktywność, bardziej istotne, żeby w ogóle była, np.: joga, pilates, bieganie czy nordic walking. Nie jest też istotny styl jakim pływamy, ważne jest, żeby pójść na basen i popływać. Jeżeli aktywność będzie sprawiać nam przyjemność to zwiększą się szanse, że będziemy ją stosować. W takich warunkach kręgosłup poradzi sobie sam z codziennymi obciążeniami. A jeżeli nie to koniecznie trzeba skorzystać z porad lekarza i fizjoterapeuty.
Więcej informacji i artykułów w kwartalniku GRUPY LUXMED
na stronie: